Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Call of Duty 4
 
Leírások
 
D-Day

 
Szívás

 
Lövöldözünk?

 
Szavazás
Szerinted melyik a legjobb része a cod-nak?

Cod 1
Cod:UO
Cod 2
Cod 2:Big red one
Cod 3
Cod 4:Modern Warfare
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Music
 
MIRC

MIRC gyorstalpaló



Az első kérdés ami az emberekben felmerül a mIRC szó hallatán, az hogy mi is ez. Noss a válasz röviden, egy chat program. De ez annál mégis kicsit több.

Amiért ez a téma is a játékok köré fonódott az, hogy az emberek ezt a programot használva szoktak a klánjuknak úgynevezett „csatit” készíteni, ahol el lehet őket érni, így tarthatják a kapcsolatot más klánokkal és a közösséggel, de ami talán a legfontosabb, így keresnek ellenfelet, ha warozni támad kevük.

 

Először vegyünk át pár alap dolgot, amit jó ha tud az ember mikor ezt a programot használja.

  • Az első fontos dolog, hogy a hálózatnak a neve amit a program használ az IRC (Internet Relay Chat), nem pedig mIRC. A mIRC csak egy program ami ezen a hálózaton keresztül kommunikál. Ezt azért mondom el, mert rengetegszer hallom másoktól, hogy „gyere már fel mircre”, amit a fentiek alapján már érthető miért helytelen.
  • Ha használni akarjuk a rendszer chat szolgáltatásait, IRC szerverekre kell felcsatlakoznunk. Rengeteg szerver áll rendelkezére, így jobb ha előre tudjuk hogy melyik az, ahol beszélgetni akarunk a barátainkkal, mivel ezek a szerverek nincsenek összekapcsolva (noss ez így teljesen nem igaz, mivel pl. a quakenetnek és az ircnetnek is több szervere van, ezek valóban kapcsolatban vannak) . Akik játékosokkal szeretnének beszélgetni azok a legtöbb szerencsével a Quakenet hálózatán járnak.
  • Ha felmentünk egy szerverre, csatornákra (csatik) kell csatlakoznunk, hogy végre találkozzunk is valakivel ennyi „szenvedés” után. A csatikra a neveik alapján lehet belépni így pl. a call of duty csatija a #cod.hu
  • Bárki hozhat létre csatit, az már más kérdés, hogy hogyan tudja azt maradandóvá tenni az egyes szervereken. Ilyenkor csak annyi a teendő, hogy belépünk egy új szobába aminek a neve még nincs használatban - így egy üres szoba kreálódik - ahova mások is beléphetnek.
  • Ha problémánkra keresünk megoldást a többi ircelőtől, érdemes észben tartani a „Hogyan kérdezzünk értelmesen” szabályokat.
    Ne úgy kezdjük, hogy „tudna-e valaki segíteni?” vagy „van itt valaki?”, mivel általában az ircen fent lévő bölcs emberek nem szeretnek fölöslegesen irogatni, így nem is fogják megkérdezni miben kell segítség. Ezért a mondandónkat egyből a problémával kezdjük és ne ragadjunk le a „lehet egy kérdésem?” mondatnál. Mellesleg ez a taktikát érdemes alkalmazni máshol is.

 

Alapvető IRC parancsok és használatuk

A pédákban a legmezeibb mIRC klienst fogjuk használni, mivel a célnak megfelel, és igazából nem is kell ennél jobb.

Először szerezzük be a mIRC programot a www.mirc.com oldalról, majd teelepítsük is fel.

A program nem ingyenes, csak van egy 30 napos periódus amíg regisztrálás nélkül használhatjuk.

Jóelőre javaslom, hogy tanuljuk meg az alapvető parancsokat, mivel ezeket használva gyorsabban tudunk „dolgozni”, mint a menüben bóklászva (perszer rengeteg kivétel van).

 

Mikor először elindítjuk a programot, megkér minket hogy pár információt adjunk meg magunkról, úgymint név, email cím, nicknév és alternatív nicknév. Az első kettőnél bármilyen fiktív nevet és mailcímet megadhatunk, nem fogunk kapni a címre semmiféle levelet, ez pusztán a többi felhasználó részére szóló információ. A nicknév értelem szerűen az a név lesz, amit a többiek látni fognak, ha belépsz a csatikba. Az alternatív nicknév azért kell, hogy ha esetleg már használatban van az általad kitalált nicknév, akkor automatikusan erre vált át (azt számításba véve, hogy eselteg kifagyunk a szerverről, a nevünk bent ragad, ezért kell az altnick). Szerverre kapcsolódás után fölugrik majd egy ablak, ami szobákat ajánl fel nekünk, de nyugodtan vegyük ki a pipát az ablak alján, hogy ne ugorjon fel többet és zárjuk is be.

A parancsok használatához a / jel szükséges.

 

Parnacsok:

  • Ha egy szerverre akarunk fellépni, a /server servercím parancsot írjuk be, a szervercím helyére azt hostot ahova fel akarunk menni. Ha a quakenetre szeretnénk magyar honból felmenni a célszerű parancs /server de.quakenet.org. Ha szervercímnek egyszerűen irc.quakenet.org-ot írnánk, az sem lenne baj, mivel ez az általános quakenet szerver, ahonnan továbbítanak egy alszerverre. Ennek pusztán a ping miatt van jelentősége, vagyis hogy milyen gyorsan kapjuk meg a csetelőktől az üzeneteket. Szemléltetve, ha az amerikai (us) quekenet szerverre megyünk kicsit tovább tart az üzenetek útja, mintha a németre (de) vagy angolra (uk) mennénk fel.
    A program elmenti az utolsó szervert ahonnan kiléptünk, ezért ha újra elindítjuk, csak a villám alakú „Connect” gombra kell kattintanunk, és visszacsatlakozik a szerverre.
    Egyszerre több szerveren is lehetünk, de ilyenkor a server parancsnak kell adnunk egy operátort. Tegyük fel, hogy a quakeneten már fent vagyunk, de az ircnetre is fel szeretnénk menni. Ekkor a teendő /server –m irc.elte.hu. Így megnyílik az új szerver ablak, ahol beléphetünk a csatikra.
  • A csatikra belépés is egyszerű, /join #csati ahol a csati helyére írod a pontos nevet, pl. /join #cod2.hu. Itt a # jel csak akkor fontos, ha régebbi verziójú a mircünk, újabbak már nem problémáznak a /join cod.hu parancsnál. Több csatin is bent lehetünk egyszerre, csak a fönti módszert többször kell alkalmaznunk.
    A joinnak van rövidítése mégpedig /j.

 

Akár keverhetjük a két fenti parancsot, pl ha a szerver kapcsolódás után egyből szeretnénk, ha a program belépne egy csatira. /server de.quakenet.org –j #cod2.hu. Itt viszont jobb, ha kirakjuk a # jelet a csati elé.
Ezzel lényegében be is zárult a fontosabb parancsok sora, mivel már fel tudunk menni szerverekre és csatikra is, a többi már csak a csetelés.

 

Chatszobák felépítése:

  • Ha az ember belép egy csatira, ahol mások is vannak, a nevek listáján látni fog bizonyos jeleket néhány ember neve mellett. Ezek a jelek az illető státuszát jelentik a csatin. A legmagasabb „rang” a @, vagyis az operátor (op). A második leggyakoribb a +, vagyis a voice. Előfordulnak még más rangok is, pl. & (half-op), igazából ez attól függ, hogy lőtték be az irc szervert. A státuszokat opok oszthatják ki, így több ember is kaphat pl. op-ot egy csatin.
  • A státuszok bizonyos jogokkal ruházzák fel viselőiket. Ha az ember belép egy üres szobába (ezzel egy újat kreálva) automatikusan @-ot kap. Ez azt jelenti hogy a csatihoz tartozó összes „fleget” (tulajdonságot) tudja irányítani. A voice státusz nem jár semmilyen különleges „képességgel”, csupán jogot ad a chatelésre, ha esetleg moderálnák a szobát.
  • A szobák tulajdonságait megtekinthetjük, ha kétszer klikkelünk a csati területén. Itt állíthatjukbe, hogy csak opok változtathassanak topikot (ez a szoba „cimkéje”), hány felhasználó lehet a csatin maximum, a csati tikos kulcsa, stb. A korábban említett moderáció arra szolgál, hogy a jogok nélküli emberkék nem tudnak beszélni az adott csatin.
  • Ha valakivel kettesben szeretnénk beszélni, a legegyszerűbb, ha kétszer ráklikkelünk a nevére, ekkor megnyílik egy új chat ablak. Ide mások már nem tudnak csatlakozni, a beszélgetés csak két fél között történik. A privát üzenet küldésének van egy „butább” formája, amit az /msg nick parancs valósít meg, a nick helyén az üzenet címzette legyen. Pl. /msg wiseone szevasz. Ez az üzenet az illető épp aktuális ablakán fog megjelenni (vagy ahogy beállította a programot), de más ezt nem látja.

 

Hasznos dolgok:

  • Beszélgetés közben, ha valakinek szeretnlnk kiírni a nevét, viszont az túl hosszú, akkor elég annyit tennünk, hogy a neve első pár karakterét beírjuk, majd nyomunk egy Tab-ot, erre kiíródik a teljes név.
    Ha esetleg több iletőnek a neve is ezekkel a betűkkel kezdődne, akkor a Tab többszöri lenyomásával forgathatjuk hogy melyik legyen kiírva.
  • A beállításoknál az IRC fülön, jó ha be vannak pipálva a következők: Whois on query, Keep channels open, Rejoin channels on connect és a Show in activenál a whois is. Az első arra van, hogy amikor valaki ránk ír priviben, akkor automatikusan megkapjuk a whois infóit. Ebben benne van az illető hostja (megtudhatjuk milyen országból ír, feltéve ha nincs levédve), milyen csatikon van fenn milyen jogokkal (ebből is derül ki pár hasznos dolog, pl megtudhatjuk, hogyesetleg egy nevesebb klán csatiján op, vagyis ott elismerik, és levédett host esetén innen is kiderülhet a nemzetisége, ha pl felnt van a #cod.pl csatin valószínüleg lengyel), valamint még pár egyéb, ami annyira talán nem fontos.
    A második és harmadik azért lehet fontos, ha megszakad a kapcsolat a szerverrel, akkor nem zárja be a csatika, így mikor újra felcsatlakozunk egyből vissza is megy rájuk, és nem kell nekünk ezzel törődni.
    A negyedik opció azért jó, mert egyébként a Státusz ablakba kapnánk meg ezeket az infókat, ahova külön el kéne kattintgatni.
    Az IRC/Messages fülön pipáljuk be a Timestamp events opciót, ez az üzenetek mellé berakja, hogy mikor érkeztek.
  • A programban vannak beépített linkek, ilyen pl. a chatablakban lévő nicknevek, és a chatben megjelenő csati nevek, ezekre klikkelve privátot nyithatunk az illetővel, vagy belépünk az adott csatira.

 

 

Amire figyeljünk:

  • Sajnos az ircelők között sem mindenki szent, ezért nem ritkán előfordul, hogy valamilyen módon kárt akarnak okozni a gépünkben (amit meg is tesznek ha hagyjuk). Persze az ilyen támadásokhoz szükséges a mi közreműködésünk is, ezért csak magunkat okolhatjuk, ha valami baj történik.
  • A leggyakoribb a vírusokat tartalmazó linkek privátban/közösben való terjesztése. Az első stádium amikor a forrás ember, valakinek elküld egy webes linket, amit megnyitva egy vírus töltődik be az áldozat rendszerébe. Ezt általában észre sem veszi, hacsak valamilyen védelmi szoftvere nem riasztja. Ekkor a vírus elkezdi terjeszteni magát az ircelők között, úgy hogy nekik is elküldi a linket. A linkek mellé általában valami mézesmadzag szöveget is mellékel, pl. „This is me”, „Britney Spears nude” vagy „OMG Ocrana cheats”. Hogy velünk ilyesmi ne történjen meg, egyszerűen csak ne kattintsunk a megadott linkre és nem érhet minket baj. Különösen egyszerű az ilyet kiszúrni, ha olyan küldi akivel életünkben egy szót sem beszéltünk, nem is vagyunk közös csatikon, és főleg nem a mi nyelvünkön küldi a szöveget.
  • A másik gyakori módszer, hogy a támadó megpróbál rávenni minket, hogy írjunk be és futtassunk le valamilyen kódot az irc kliensünkön. Ilyenkor a leggyakoribb mézesmadzag a „Ha szeretnél opot az XY csatin, írd be ezt a mircedbe és üss entert”. Mivel az esetek többségében a szövegből egy kukkot nem értünk, nyugott szívvel becsukhatjuk az ablakot.
  • IRC-en van lehetőségünk egyes embereket ignore-ra azaz tiltólistára tenni. Ez a fenti esetekben hasznos szokott lenni, mivel ritkán marad annyiba a zaklatás, ha csak bezárjuk az ablakot. Tiltólistára a /ignore nick paranccsal tudunk tenni nemkívánt emberkéket, vagy kijelöljük a nevét, jobbklikk és ignore a lenyíló listából (ha privátban érkezett az üzenet, jobbklikk az ablakban és ignore).

 

Warok szervezése

 

Mikor klánunkal warozni szeretnénk akár pcw, akár hivatalos meccs formájában, a legcélszerűbb irc-en keresni az ellet, mivel itt rengeteg játékos van fent. Erre vannak külön kialakított warszervező csatik, ahova az ember kizárólag azért és akkor megy be, ha ellenfelet akar keresni. A keresés menete nagyon egyszerű, mi beírjuk, hogy mit keresünk, ha pedig vlakinek ez megfelel, ránk ír priviben. A beszélgetésk rendre angolul történnek, de itt nem kell hosszú párbeszédekre gondolni, csak tőszavakban beszél ilyenkor az ember. Persze nekünk is figyelni kell mások üzeneteit, mert lehet, hogy nekünk kell ráírni valakire.

A hirdetésünk legyen rövid és lényegre törő. Írjuk bele, hány v hány, milyen formában, milyen játékmódban, van-e szerverünk, skill, esetleg hivatalos meccsnél milyen rank körül. Néhány példa:

3on3 pcw sd med-high server on msg me

5v5 | CB | SD | srvr off | skilled only | top 50 now!

Ha valaki ránk írt, vagy ráírtunk valakire még nem vagyunk egyenesben, ugyanis itt még dönthet úgy az egyikünk, hogy nem akar játszani a másikkal. Ilyenkor kell elkérnünk, vagy megadnunk a szerver IP-t és jelszót, amit mindenek elött próbáljunk ki valamilyen pingelővel, nehogy 100-as ping legyen végig játék közben. Ha hivatalos meccsre kerestünk kérdezzük meg először a rankját (helyezés) az ellennek, és bizonyosodjunk meg róla a liga honlapján, hogy valójában kik ellen is fogunk játszani (mindenek elött nézzük meg a meccseiket, hogy kiket győztek már le). Ami pcw-nél annyira nem, cb meccsen viszont fontos még itt megkérdezni az ellenfél mapját, valamint ha úgy tűnik hogy a klánnal problémáink lehetnek (pl. sok a vesztett meccsük, a warcommentekben sokan panaszkodnak rájuk, stb.) érdemes elérni, hogy ők hívjanak ki minket, nehogy ellenkező esetben olyan mapot válasszanak, ami eltér a korábban megbeszélttől. Ha ez bekövetkezik, már nincs visszaút, le kell tolni a meccset, mivel ilyesmikre nem lehet hivatkozni, hogy „előzőleg más mapot mondtak”.

A warszervező csatik nevei általában .wars végződésűek, pl. #cod.wars #cod2.wars, vagy találhatunk még ellent a főcsatikon is, pl. #cod.hu #cod2.hu.

Forrás:www.callofduty.hu

 
Naptár
2024. Augusztus
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Óra
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Számláló
Indulás: 2007-02-08
 
Szavazás
Hogy Tetszik a Call of Duty 4?

Király!
Tetszik
Elmegy
Van jobb is
letörlöm!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Linkek
 
Bannerem

 
Bannerek

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?